igk
04 خرداد 1402 - 01:47

اعزام ۹ کاروان لرستان به حج تمتع

خرم‌آباد- استاندار لرستان با اشاره به اعزام ۹ کاروان این استان به حج تمتع طی امسال گفت: اعزام حجاج از فرودگاه خرم‌آباد از سال آینده در فرودگاه خرم‌آباد انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد زیویار روز چهارشنبه در حاشیه جلسه با دست اندرکاران حج و زیارت لرستان، اظهار داشت: امسال تعداد ۹ کاروان از لرستان عازم مناسک حج هستند و در سال آینده با قول‌هایی که سازمان حج و زیارت کشور و سازمان هواپیمایی کشوری داده‌اند با تمهید شرایط، حجاج لرستانی را در فرودگاه خرم‌آباد بدرقه خواهیم کرد.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و تبریک دهه کرامت، گفت: به یمن این ایام امروز در جلسه‌ای در خدمت کارگزاران و دست‌اندرکاران مدیریت حج استان بودیم که گزارشی از طرف مدیر حج و اوقاف استان ارائه شد.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه امسال از استان لرستان تعداد ۹ کاروان عازم بیت الله الحرام و مناسک حج هستند، گفت: در سفر حج تمتع، مسئولیت و مأموریت دست‌اندرکاران بسیار سنگین است و بخش‌های مختلفی شامل کلاس‌های آموزشی، تمهید و تدارکات و انجام راهنمایی‌هایی است که این بزرگواران و دست‌اندرکاران برای حجاج باید انجام دهند.

زیویار، تصریح کرد: حج و زیارت خانه خدا یکی از فرایض دینی ماست که برای زائر یک بار واجب است اما برای دست‌اندرکاران صرف نظر از خدمتی که به زوار انجام می‌دهند هم زیارت است و هم توفیق مضاعف.

وی با بیان اینکه مأموریت سازمان حج و زیارت سخت و پیچیده است، گفت: همه سلسله مراتب در کنار هم قرار می‌گیرند تا این واجب شرعی به نتیجه برسد و در این زمینه حقوقی علاوه بر مأموریت اداری بر گردنِ ماست.

استاندار لرستان، افزود: کارهایی مثل انتقال تجربیات و اطلاعات لازم به حجاج، آموزش آداب و مناسک حج، برگزاری کلاس‌های آموزشی، رفع شبهات قبل از تشرف و در حین انجام زیارت از جمله اموری است که بر عهده سازمان حج و زیارت است.

زیویار با بیان اینکه در سفر حج به عنوان یک اجتماع عظیم دینی، مبادلات فرهنگی انجام می‌پذیرد، اظهار داشت: آموزش رفتارهای فردی و اجتماعی در سفر حج کار بزرگی است و ما صرفاً مسئول انجام تدارکات و تأمین رفاه حجاج نیستیم و باید در زمینه ارتقا شأن و منزلت حجاج تلاش کنیم و این مهم باید مورد توجه دست اندرکاران قرار گیرد.

وی افزود: با این که چند سالی بود حج و زیارت دچار محدودیت یا وقفه شده بود اما امسال وضعیت آن در شرایط مناسب قرار گرفته است و با برنامه ریزی های انجام شده این مشکلات به کمترین حد خود رسیده و بنا داریم با حمایت‌های لازم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که این مشکلات در سال آینده به حداقل برسد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1236828