igk
04 خرداد 1402 - 09:23

بازتاب عملی معادله جدید سید حسن نصرالله در مانور حزب‌الله

یکی از مهمترین نقاط عطف مانور نظامی اخیر حزب‌الله آن است که به فاصله کوتاهی از ۲ هشدار بزرگ مقاومت و سید حسن نصرالله خطاب به آمریکا و رژیم صهیونیستی در چارچوب دفاع از لبنان و وحدت عرصه‌های مقاومت انجام شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، واکنش‌ها به مانور نظامی بی‌سابقه حزب‌الله در جنوب لبنان که با حضور صدها خبرنگار داخلی و خارجی برگزار شد، به ویژه در محافل صهیونیستی همچنان ادامه دارد واسرائیلی‌ها آن را یک مانور استثنائی می‌دانند که مشخصا پیام‌های هشدارآمیزی برای تل‌آویو داشت.

این مانور به فاصله کوتاهی از حمله موشکی از جنوب لبنان به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در شمال فلسطین اشغالی در اواسط ماه مبارک رمضان انجام شد؛ حمله‌ای که از زمان جنگ جولای 2006 تاکنون بی‌سابقه بود. بنابراین تحلیلگران در حال بررسی این موضوع هستند که آیا باید مانور اخیر حزب‌الله را در چارچوب معادله دفاع از لبنان تعبیر کرد یا وحدت عرصه‌های مقاومت و مشخصا حمایت و دفاع از فلسطین؟

معادله دفاع از لبنان در مانور حزب‌الله

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله 3 ماه قبل در یکی از سخنرانی‌های خود صراحتا به آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان آنها در داخل لبنان و نیز صهیونیست‌ها هشدار داد که اگر هر اقدامی برای هرج و مرج و فروپاشی لبنان انجام دهند، باید منتظر هرج و مرج در کل منطقه و در راس آن اسرائیل باشند.

سید حسن نصرالله در این سخنرانی همچنین تاکید کرد که ما همانطور که برای دفاع از ثروت‌های دریایی خود آماده بودیم، برای استفاده از سلاح‌هایمان ضد اسرائیل نیز آماده‌ایم و از جایی به آمریکا ضربه می‌زنیم که دردش بگیرد؛ یعنی به اسرائیل.

این معادله دبیر کل حزب‌الله برای حمایت از لبنان در برابر توطئه‌های غربی و آمریکایی و صهیونیستی بود که همه کارت‌های محور آمریکایی را به هم ریخت. بعد از آن دیدیدم ایالات متحده به ویژه از توطئه‌ای که در پرونده سیاسی لبنان طراحی کرده بود دست کم در بازه زمانی فعلی عقب‌نشینی کرد و روشن است که هشدارهای حزب‌الله مبنی بر انتقال بحران از بیروت به الجلیل در فلسطین اشغالی، عامل اصلی عقب‌نشینی آمریکا از برنامه‌های مخرب در امور سیاسی لبنان بود.

اما از طرف دیگر حمله موشکی که اواسط ماه مبارک رمضان از جنوب لبنان به سمت شهرک‌های صهیونیستی انجام شد ، در چارچوب حمایت از مقاومت فلسطین بود. با وجود اینکه حزب‌الله علنا مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت و صهیونیست‌ها نیز به دلیل ترس از رویارویی با مقاومت لبنان تاکید کردند که حزب‌الله نقشی در حمله مذکور نداشته، اما واضح است که چنین عملیاتی از جنوب لبنان بدون هماهنگی با مقاومت این کشور انجام نمی‌شود.

بازتاب وحدت عرصه‌های مقاومت در رزمایش نظامی حزب‌الله

بنابراین می‌توان گفت که مانور نظامی حزب‌الله در روز یکشنبه، در ادامه دو هشدار قبلی این حزب و دبیر کل آن به آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام شد و هم در چارچوب دفاع از لبنان و هم در راستای وحدت عرصه‌های مقاومت تعبیر می‌شود. به این ترتیب اگر رژیم صهیونیستی قصد ازسرگیری تجاوزات خود علیه فلسطینیان-چه در غزه-چه کرانه باختری و چه قدس اشغالی و اراضی اشغالی 1948 را داشته باشد، یا آمریکایی‌ها توطئه جدیدی برای هرج و مرج در لبنان طراحی کنند، استراتژی حزب‌الله برای مقابله با این روند، هدف قرار دادن اسرائیل است؛ مسئله‌ای که وحشت آمریکا و رژیم صهیونیستی را برمی‌انگیزد.

همانطور که دیدیم، در مانور اخیر حزب‌الله، حمله زمینی به مرزهای شمال فلسطین اشغالی و ورود نیروهای یگان ویژه رضوان به منطقه الجلیل شبیه‌سازی شد؛ سناریویی که بزرگترین کابوس اسرائیل در جنگ آینده است. در شرایطی که جنگ 5 روزه ارتش رژیم اشغالگر با جهاد اسلامی در نوار غزه تازه به پایان رسیده و صهیونیست‌ها با انواع بحران‌های پیچیده داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند، حزب‌الله با این مانور خود نشان داد که اسرائیل نمی‌تواند روی آرامش را ببیند و باید در انتظار جنگی دیگر باشد.

 

قابل توجه است که حزب‌الله در این مانور از توانایی اصلی خود که مربوط به بخش موشک‌های دقیق است رونمایی نکرده و تمرکز آن معطوف به قدرت نیروی زمینی بود. همین مسئله بازتاب زیادی در رسانه‌های عبری داشت و موجب نگرانی بیشتر صهیونیست‌ها شد. به ویژه اینکه اسرائیلی‌ها به خوبی می‌دانند ارتش این رژیم در نیروی زمینی خود نقاط ضعف بی‌شماری دارد و در هر جنگ آینده، نیروی زمینی، پاشنه آشیل ارتش اسرائیل مقابل مقاومت می‌شود.

بعد از جنگ جولای 2006 صهیونیست‌ها متوجه ضعف بزرگ خود در نیروی زمینی شدند و به این نتیجه رسیدند که با تکیه صرف بر نیروی هوایی نمی‌توان جنگ با مقاومت را مدیریت کرد. طبق ارزیابی‌های انجام شده در محافل صهیونیستی در صورت وقوع جنگ چندجبهه‌ای، ارتش اسرائیل باید بزرگراه‌های سراسر فلسطین اشغالی را با کاروان‌های خودروهای زرهی و تانک‌ها پر کند و همچنین کاروانی از نیروهای نظامی باید برای مقابله با تحرکاتی که ممکن است از داخل انجام شود، آماده باشند.

در اینجا می‌توان یکی از پیام‌های مانور حزب‌الله را به خوبی دریافت؛ جایی که رسانه‌های صهیونیستی معتقدند «این مانور افزایش قابل‌توجه قابلیت‌های زمینی حزب‌الله را نشان می‌دهد که به معنای توانایی آن برای جلوگیری از هرگونه پیشروی زمینی اسرائیل در جنگ آینده است».

میان فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی این اتفاق نظر وجود دارد که یکی از مهمترین نتایجی که حزب‌الله از جنگ جولای 2006 به دست آورد، حضور نیروهای نخبه و ماهر در صفوف این حزب بود که مأموریت اصلی آنها در جنگ آینده حمله به الجلیل و سیطره بر آن است و ازآن‌جایی که فلسطین اشغالی فاقد عمق استراتژیک می‌باشد، سیطره بر این منطقه برای حزب‌الله آسان خواهد بود.

از زمان سخنرانی معروف سید حسن نصرالله در فوریه 2011 که اعلام کرد می‌تواند هر زمان، از رزمندگان حزب‌الله بخواهد که وارد شمال فلسطین اشغالی شوند و منطقه الجلیل را به‌سیطره خود دربیاورند، تقریباً یک اعتقاد راسخ وجود داشت و صهیونیست‌ها نیز به‌شدت نگران این موضوع بودند که وعده نصرالله حق است و روزی عملی خواهد شد، حتی در برخی ارزیابی‌های انجام‌شده توسط کارشناسان و مراکز مطالعات امنیتی رژیم صهیونیستی درباره اینکه حزب‌الله یک‌شبه می‌تواند الجلیل را تصرف کند، هشدار داده شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237235